Praėjusį lapkritį Lietuvos teniso sąjungos (LTS) naujuoju prezidentu buvo išrinktas 29-erių metų Ramūnas Grušas. Šiaulių teniso mokyklos direktorius Lietuvos tenisui vadovaujančios organizacijos vadovo pareigas perėmė iš dvi kadencijas dirbusio ir atsistatydinusio Liutauro Radzevičiaus.
Praėję metai neblogi, šie – sunkūs
„2009 metai, aš manau, Lietuvos tenisui tikrai nebuvo blogi, nors pasaulio čempionų ir neturime. Mūsų jauniai demonstravo gerus rezultatus. Lietuva jau turi trečią atstovą Tenisininkų profesionalų asociacijos (ATP) reitinge. Tai džiugina, – DELFI sakė R. Grušas. – Tuo tarpu 16-metis Lukas Mugevičius „Masters“ serijos turnyre užėmė 4-ąją vietą, jis Europos teniso asociacijos jaunių reitinge patenka į 8-uką, išsiskiria ir 15-metė Joana Eidukonytė, kuri su vaikų rinktine sėkmingai dalyvavo Europos jaunimo festivalyje. Pamaina, be abejonės, yra.“
Lietuvos teniso vardą šiuo metu labiausiai garsina trys vyrų rinktinės nariai, nors pagal amžių jie dar – jaunuoliai.
„Smagu, jog Lietuvos vyrų rinktinė išsaugojo vietą Deviso taurės (Davis Cup) II grupėje. Gaila, kad nesugebėjome suburti moterų rinktinės Federacijų taurės čempionatui (Fed Cup). Tai rimtas signalas apie moterų teniso padėtį Lietuvoje. Didžiausia problema, kad 15-16 metų perspektyvios žaidėjos nutaria nutraukti sportinę karjerą, joms ima trūkti motyvacijos“, – nuogąstauja LTS vadovas.
Trims milijonams gyventojų – trys reitingo žaidėjai
LTS garbės prezidentas Darius Mockus neseniai šmaikščiai palygino teniso padėtį Lietuvoje ir Didžiojoje Britanijoje.„Abiejose šalyse 1 milijonui gyventojų tenka po vietą reitingo tenisininką. Lietuva jų turi 3, o britai – 55. Tuo mes esame panašūs“, – sakė D. Mockus.
ATP antrą kartą 2010 metais paskelbtame pajėgiausių pasaulio tenisininkų sąraše geriausias Lietuvos žaidėjas 19-metis Ričardas Berankis pasiekė rekordinių aukštumų – 276-osios pozicijos (iš viso 17 žaistų profesionalų turnyrų). Lietuvos teniso lyderiui reitinge draugiją palaiko 18-metis Laurynas Grigelis, užimantis 574-ąją poziciją (22 turnyrai), o 17-metis Dovydas Šakinis yra 873-oji pasaulio raketė (7 turnyrai).
R.Berankiui prognozuojamos aukštos ATP reitingo vietos
„R. Berankis tikrai turėtų pakilti į 200-ąją vietą ATP reitinge, o 2010 metų pabaigoje mes tikimės, kad jam pavyks įkopti net į pirmąjį 100-uką“, – prognozuoja LTS prezidentas R. Grušas.
Tam, kad šios svajonės taptų tikrove, R. Berankio treneris Remigijus Balžekas auklėtiniui parengė intensyvų treniruočių ir varžybų planą 2010-iesiems.
„R. Berankio pasirengimas sezonui vyko pagal planą. Pasiteisino mėnesį trukusio stovyklos ir varžybos JAV. Po turnyro Dominykos Respublikoje Ričardas gydėsi traumą. Naudingas buvo turnyre Brazilijoje (pasiekė ketvirtfinalį, kur 1:6, 4:6 nusileido 100-ajai pasaulio raketei 23-ejų metų argentiniečiui Eduardo Schwankui – DELFI), šiuo metu sėkmingai grumiasi Ekvadore.
Vasario mėnesį jo laukia „Challenger“ serijos turnyras Teksase (JAV) ir dar 3 ATP serijos turnyrai (JAV)“, – varžybas vardino R. Balžekas.
Treneris viliasi, kad 2010 sezone R. Berankiui pavyks išvengti praėjusiais metasi jį taip persekiojusių traumų.
„Šie metai gal bus mums geresni, nes 2009-aisiais dėl traumų visą jėga negalėjome žaisti beveik net 4 mėnesius. Po sužeidimų sunkiai grįžtame į vėžes. Tačiau planuojame, kad Ričardas žais 25-30 turnyrų per metus“, - apie R. Berankio tvarkaraštį kalbėjo R. Balžekas, „Sport1“ televizijos laidoje tai pat prognozavęs auklėtiniui 150-100 vietą ATP reitinge.
L. Grigelis profesionalų tenisui rengiasi Italijoje
L. Grigelis Lietuvos vyrų rinktinėje yra antras pagal tarptautinį reitingą. Jaunuolis su tėvais nusprendė rimtai siekti tenisininko profesionalo karjeros.
„Laurynas šiuo metu ir jau ne pirmus metus su tėvu gyvena ir treniruojasi Italijoje bei ten savarankiškai ruošiasi Deviso taurės turnyro mačui Vilniuje. Jis atkakliai siekia savo pasirinkto tenisininko profesionalo kelio.
Laurynas dalyvaus turnyruose Italijoje, Izraelyje (3) ir D. Britanijoje (2). Visi jie turėtų būti „Futures“ serijos, kur prizų fondas iki 15 tūkst. JAV dolerių“, – informavo R. Grušas.
D. Šakinis – trečioji Lietuvos raketė
Po sėkmingo praėjusio sezono D. Šakinis pelnytai išsikovojo Lietuvos trečiosios raketės titulą.
„D. Šakinis po turnyro Vokietijoje, kuriame žaidė sausio mėnesio pirmoje pusėje, dabar persikelia į Čekiją (pirmos kategorijos jaunių turnyras), vėliau keliaus į Izraelį (2 turnyrai), Azerbaidžaną (2), tada, prieš Deviso taurės turnyrą, grįš į stovyklą Lietuvoje.
Vėliau D. Šakinis planuoja dalyvauti varžybose Didžiojoje Britanijoje ir jaunimo olimpinėse žaidynėse Singapūre. Čia jam bus sunkoka derinti profesionalų tenisą ir jaunių turnyrus, bet Dovydas su treneriu Šarūnu Kulniu bandys tai padaryti“, – DELFI pasakojo R. Grušas.
Tikimąsi, kad visi trys reitingo Lietuvos tenisininkai atstovaus mūsų šalies rinktinei Deviso taurės dvikovoje.
„Modeliuojame, kad Lietuvos komandoje būtų visi trys geriausieji ir žaistų Deviso taurės mače su D. Britanija Vilniuje“, – vylėsi R. Grušas.
Lietuvos moterų teniso bėdos
Lietuvos moterų teniso padangė – labiau apniukusi. Nors yra perspektyvių mergaičių ir merginų, tačiau į moterų profesionalių (WTA) reitingą patenka vienintelė 23-ejų metų Lina Stančiūtė. Sausį ji WTA sąraše užima 251-ąją vietą.
„Lina toliau dalyvauja WTA serijos turnyruose, kur stengiasi įgyvendinti savo planus“, – lakoniškas buvo LTS prezidentas. „Rengiamės žaisti, nors mums trūksta lėšų. Laimei iki pavasario šiokį tokį biudžetą jau sukrapštėm, – DELFI sakė L. Stančiūtės tėvas ir treneris Antanas Stančius. – Kaip anksčiau sakydavo, išeisime ant žolės ir išgyvensime. Planuojame grįžti į WTA reitingo 200-uką ir žadame šį sezoną dalyvauti trijuose „Didžiojo kirčio“ serijos turnyruose – Prancūzijos čempionate, Vimbldone (abiem reikia 200-210 reitingo pozicijos) bei „US Open“ pirmenybėse (užtenka 250 vietos WTA).
Nuo vasario antros savaitės startuosime varžybose Švedijoje, Anglijoje ir Vokietijoje.“
Kitos tenisininkės, buvusios pasaulio jaunių keturiolikmečių čempionės, sausio 29-ąją 17-ąjį gimtadienį švęsiančios Ivetos Dapkutės karjerą žlugdo traumos.
„Ivetos trauma išbraukė 2009-uosius metus iš jos karjeros. Mergina dabar gydosi Lietuvoje ir po truputį sveiksta. Norisi, kad ji kuo greičiau grįžtų į kortus“, – perspektyviai sportininkei linkėjo R. Grušas.
Artimiausiu laiku LTS vadovai spręs Lietuvos moterų rinktinės formavimo klausimus.
„Artėjantį savaitgalį vyks LTS Vykdomojo komiteto posėdis, kur spręsime, ar deleguosime Lietuvos moterų rinktinę į Federacijų taurės turnyrą ir kokia yra nacionalinės komandos perspektyva. Tai – aukščiausio lygio, svarbios ir prestižinės varžybos, komandų pasaulio čempionatas, todėl yra didžiulė garbė atstovauti šiame turnyre savo šaliai“, – teigia R. Grušas.
„Lina nuo 14 metų niekada neatsisakė padėti Lietuvos rinktinei, bet dabar neturime antros žaidėjos. Ir anksčiau Linai poroje su Aurelija Misevičiūte Federacijų taurės turnyre tekdavo milžiniškas krūvis. Esame lietuviai ir jei bus sudaroma komanda jai atstovausime“, – patriotizmo neslėpė A. Stančius.
Tenise visi negali būti čempionais
Nuo ko priklauso Lietuvos teniso ateitis? LTS vadovų nuomone, nuo šalies teniso bendruomenės iniciatyvos, esamų struktūrų reformos, pinigų ir bazių.
„Reikia iki pabaigos sutvarkyti Lietuvos teniso organizacinę struktūrą, sistemą bei esamus teniso klubus. Norint, kad Lietuvos teniso ateitis būtų šviesi, svarbu, jog vaikai nenustotų domėtis tenisu, neprarastų noro ir motyvacijos, nes dabar pastebima tendencija, kad jie žaidžia iki 14 metų amžiaus, o po to meta sportą. Tenise visi negali būti čempionais, nes tai individuali sporto šaka“, – perspėja R. Grušas.
Finansai yra svarbūs visose gyvenimo srityse, o šiuo sunkmečiu jų be abejo trūksta ne tik Lietuvos tenisui. Kita Lietuvos teniso opi problema – bazės.
„Be finansų, žinoma, mes nieko nepadarysime. Tačiau, net esant finansams, bet nesant kokybiškai struktūrai ir koordinacijai, bus sunku vystyti tenisą Lietuvoje. Be bazių tenisas iš viso neįmanomas, nors reikia pripažinti, kad dabar šalyje pagerėjo atvirų aikštynų būklė. Alytuje, pavyzdžiui, yra 4 nauji kortai ir jų pakanka vasaros tarptautinėms ir šalies pirmenybėms rengti.
Didelės problemos su uždaromis bazėmis, kurios reikalauja daugiau investicijų. Vilnius, Šiauliai ir Kaunas, kur atsidarė 8 nauji kortai, turi tinkamus aikštynus. Nėra kur žaisti Klaipėdoje, nors planų įrengti kortus uostamiestyje yra. Padėtis keistoka, nes Klaipėda ekonomiškai pajėgus miestas. Po 1-2 kortus yra periferijoje“, – sako teniso specialistas.
Visuotinai pripažįstama, kad tik bendras visų suinteresuotų pusių darbas padės Lietuvos teniso plėtrai.
„Tai, ką Lietuvos tenisas pasiekė pasauliniu mastu iki šios dienos, jau yra didelis pasiekimas. Nereiktų sustoti, reikia remtis teigiamais pavyzdžiais ir kuo mažiau pesimizmo. Privalome visi – klubai, treneriai, tenisininkai – išvien ir sutelktai dirbti bei siekti kuo geriausių rezultatų“, – optimistine gaida pokalbį su DELFI baigė LTS prezidentas.
„Norėtųsi, kad Lietuva, kurios garbę giname pasaulio kortuose, nenusisuktų nuo savo šalies tenisininkų“, – linkėjo ir patyręs treneris A. Stančius..
...................................
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą