Trečiadienį buvo ištraukti burtai suskirstę žaidėjus į dvi grupes. Siulau susipažinti su dalyviais ir prisiminti jų numintą kelią 2009-aisiais.
A Grupė
ROGER FEDERER (59/10)
Šveicaras antrasis kvalifikavosi į ATP World Tour Finals. Keturiskart šio turnyro čempionas tai padarė jau net aštuntus metus iš eilės.
Federeris bilietą į Londoną simboliškai iškovojo Didžiojoje Britanijoje kai epiniame Vimbldono turnyro finale penktame sete 16:14 palaužė amerikietį Andy Roddicką. Tai buvo 15-tas šveicaro laimėtas Didžiojo kirčio turnyras karjeroje, kurių skaičiumi jam šiai dienai niekas negali prilygti, o po šios sėkmės jis susigrąžino ir pirmosios pasaulio raketės statusą.
Birželio pradžioje 28-metų Federeris triumfavo ir Roland Garros turnyre, taip tapdamas tik šeštu žaidėju teniso istorijoje, kuriam pavyko laimėti visus keturis Didžiojo kirčio turnyrus (karjeros Grand Slamas).
Be viso to, geriausias pastarojo dešimtmečio pasaulio tenisininkas šiame sezone žaidė ir kitų dviejų Didžiojo kirčio turnyrų finaluose, kuriuos pralaimėjo po lemiamų penktų setų: Australian Open Rafaeliui Nadaliui, US Open Juanui Martinui Del Potro.
Kiti šio sezono Federerio laimikiai du laimėti Masters serijos turnyrai Madride bei Cincinatyje.
Poto kai 2002 metais debiutuodamas baigiamajame sezono turnyre jo pusfinalyje nusileido australui Lleytonui Hewittui sekančius dvejus metus jis neturėjo sau lygių (2003m. finale įveiktas Agassi, o 2004m. Hewittas). Ši serija galėjo būti pratęsta ir po metų, tačiau Davidas Nalbandianas sukūrė mažą stebuklą ir finale pralaimėjęs du pirmus setus sugebėjo palaužti Šveicarijos tenisininką, kuris vėliau čia triumfavo dar du metus iš eilės (2006m. finale įveikė James Blake, 2007m. Davidą Ferrerą).
Praėjusiais metais Šanchajuje Federeris net nesugebėjo įveikti grupių etapo, kai iš trijų susitikimų sugebėjo laimėti vos vieną.
Balansas prieš Top10 žaidėjus šiais metais: 12/8
ANDY MURRAY (64/10)
Geriausias Didžiosios Britanijos tenisininkas trečiasis pateko į baigiamajį sezono turnyrą ATP World Tour Finals ir ten žais antrus metus iš eilės. Po sėkmingo debiuto praėjusiais metais vietos sigaliais be abejonės trokš pamatyti Londone triumfuojantį jų tautos atstovą.
Murray rugpjūčio 17-tą dieną buvo pavykę padaryti tai, kas atrodė nėra įmanoma padaryti. Po triumfo Masters serijos turnyre Monrealyje škotas ATP reitinge buvo pavykę pakilti iki antros vietos ir po ketverių metų dominavimo laikinai išskirti Federerį su Nadaliu.
Murray sezonas buvo labai permainingas ir nors jis šiemet sugebėjo tapti net šešių turnyrų nugalėtoju daugiausiai tarp visų žaidėjų, tačiau pagrindinis uždavinys laimėti Didžiojo kirčio turnyrą taip ir liko neįgyvendintas.
Sezoną pradėjęs titulu Dohoje škotas buvo įvardijamas kaip pagrindiniu favoritu laimėti Australian Open turnyrą, tačiau viltys sudužo ketvirtame rate atsimušus į Fernando Verdasco sieną.
Roland Garros tikrai ne tas turnyras, kuriame Murray galėjo tikėtis pirmojo titulo. Gruntas pati nemėgstamiausia 22 metų tenisininko danga, tačiau prieš grunto sezoną pradėjęs dirbti su dukart Atvirojo Prancūzijos čempionato finalininku Alexu Corettja jis pirmą kartą pasiekė šio turnyro ketvirtfinalį.
Daug didesnės viltys buvo dėtos į Vimbldono turnyrą, kuriame Murray siekė tapti pirmu britu nuo 1938 metų Fredo Perry paskutinės pergalės, kuriam pavyko laimėti šį prestižinį turnyrą, tačiau nepavyko pasiekti net finalo, kai pusfinalyje buvo pralaimėta Andy Roddickui.
US Open turnyre pasirodyta silpniausiai, kai savo pasirodymą teko baigti jau po kevirto rato pralaimėjus Marino Čiličiui, nes žaisti labai trukdė riešo trauma dėl kurios po Deviso taurės varžybų teko tenisininkui padaryti net šešių savaičių pertrauką.
Murray į kortus grįžo tik šio mėnesio pradžioje ir iš karto laimėjo turnyrą Valensijoje. Jis yra vienas iš trijų tenisininkų šiame sezone kuriam pavyko laimėti daugiau nei 60 susitikimų.
Pernai metais debiutavęs baigiamajame sezone turnyre Murray pasiekė jo pusfinalį, kuriame nusileido Davydenko. Prisiminus 2008 metų įvykius reikia pasakyti, kad galbūt britas būtų galėjęs laimėti prieš rusą, jeigu išvakarėse nebūtų žaidęs iš visų jėgų dėl vietos pusfinalyje kovojusį Federerį nors tas susitikimas škotui nieko nelemė, bet palikti varžovą pirmą kartą šiame turnyre už borto buvo grynai principo reikalas.
Balansas prieš Top10 žaidėjus šiais metais: 12/5.
JUAN MARTIN DEL POTRO (51/14)
Argentinietis Juanas Martinas Del Potro tapo penktuoju, kuris kvalifikavosi į baigiamajį sezono turnyrą ATP World Tour Finals ir ten žais antrus metus iš eilės.
21-erių metų žaidėjas tai padarė rugsėjo mėnesį kai netikėtai triumfavo US Open turnyre jo finale įveikdamas nugalėtojo titulą gynusį ir penkis metus iš eilės sau lygių Niujorke neturėjusį Federerį.. Jis tapo penktu jauniausiu žaidėju, kuris laimėjo šį turnyrą per visą šio istoriją bei pačiu aukščiausiu (198cm), kuris apskritai sugebėjo triumfuoti Didžiojo kirčio turnyre.
Del Potro šiais metais toliau pratęsė savo kilimą ATP reitingų lentelėje. 2008 metų sezone iš 50 vietos šoktelėjęs iki 9-tos, šiame jis dar pasistūmėjo į priekį per keturias pozicijas - 5.
Tenisininkas taip pat sėkmingai pasirodė ir dar dvejuose Didžiojo kirčio turnyruose - Australian Open pasiektas kevirtfinalis, o Roland Garros pusfinalyje tik po penkių setų nusileista vėliau čempionu tapusiam Federeriui.
Jis tik Vimbldone savo pasirodymą baigė labai anksti jau antrame rate pralaimėjęs Lleytonui Hewittui, tačiau iš karto po šios nesėkmės Del Potro tapo sunkiai sustabdomu ir laimėjo 18 susitikimų iš 19 apgindamas nugalėtojo titulą Vašingtone, pasiekdamas finalą Masters serijos turnyre Monrealyje (pralaimėjo Murray) ir vėliau jau ne kartą minėtas triumfas US Open turnyre.
Tiesa po šios pergalės bei pasiekus savo formos zenitą Del Potro sezoną tarsi ir baigė anksčiau laiko. Dalyvavo jis dar keliuose turnyruose, tačiau nieko doro juose taip ir neparodė ir praėjusią savaitę Paryžiuje netgi nesugebėjo baigti dvikovos dėl kirkšnies traumos.
Pernai Del Potro baigiamajame metų turnyre dalyvavo pirmą kartą, bet laimėjęs tik vieną susitikimą iš trijų iš grupės į sekantį etapą nepateko.
Balansas prieš Top10 žaidėjus šiais metais: 8/7
FERNANDO VERDASCO (52/22)
Ispanas į ATP World Tour Finals pateko aštuntu numeriu ir tai padarė tik praėjusią savaitę turnyre Paryžiuje ''nepasisekus'' jo rimčiausiems konkurentams. Debiutantas.
Verdasco 2009 metų sezonui ruošėsi Amerikoje su treneriu Darrenu Cahillu ir fizinio pasirengimo guru vadinamu Gilu Reysu ir jam pasiruošė tiesiog nuostabiai turėdamas sėkmingiausius metus savo karjeroje.
Sausio mėnesį 26 metų ispanas pirmą kartą pateko į Didžiojo kirčio turnyro pusfinalį prieš tai įveikdamas Murray ir Tsonga. Pavergęs savo žaidimu daugelio teniso aistruolių širdis Verdasco Melburne buvo sustabdytas tik būsimo čempiono Rafaelio Nadalio 6-7,6-4,7-6,6-7,6-4 dviejų kairiarankių ispanų mūšyje kuri truko daugiau nei penkias valandas.
Verdasco šiame sezone net 14-oje turnyrų iš 22 kuriuose dalyvavo sugebėjo pasiekti bent jau varžybų ketvirtfinalį. Jis sėkmingai pasirodė visuose keturiuose Didžiojo kirčio turnyruose: Australian Open - pusfinalis, Roland Garros - ketvirtfinalis, Vimbledonas - aštuntfinalis, US Open - ketvirtfinalis. Tiesa titulas Verdasco sąskaitoje vos vienas (New Haven) ir nors ispanas šiame sezone rungtyniavo pakankamai stabiliai, tačiau dvikovose su Top10 žaidėjais jam vis šio to pritrūkdavo. Metų pradžioje įveikęs Murray ir Tsongą veliau žaisdamas su pačiais geriausiais žaidėjais šiem pralaimėjo net 11 susitikimų iš eilės.
B Grupė
RAFAEL NADAL (64/11)
Ispanas pirmasis išsikovojo vietą baigiamajame sezono turnyre ATP World Tour Finals tai padarydamas penktus metus iš eilės.
Nadalis įspūdingai pradėjo 2009 metų sezoną kuomet Melburne po penkių setų palaužęs Federerį laimėjo savo šeštąjį karjeroje Didžiojo kirčio turnyrą. Puikią formą ispanų teniso žvaigždė demonstravo ir toliau laimėdamas vieną turnyrą po kito. Po triumfo Masters serijos turnyre Indian Wellse Nadalis vėl visiems priminė, kas karaliavo ant grunto paskutinius penkerius metus per tris savaites laimėdamas tris titulus iš eilės Monte Karle, Romoje ir Barselonoje ir tik turnyro Madride finale Federeriui pavyko nutraukti ispano 19 pergalių iš eilės seriją.
Kaip parodė įvykiai toliau, tai buvo Nadalio šio sezono pikas, o vėliau 23 metų ispanui teko vargti dėl traumų ir susigrąžinti buvusio žaidimo ritmo jis taip ir nesugebėjo kaip beje ir pirmosios pasaulio raketės vardo, o vienu metu buvo nusileidęs net ir iki trečio laiptelio.
Birželio mėnesį baigėsi Nadalio dominavimas Roland Garros kortuose: iškovojęs nuo 2005 metų net 31 pergalę iš eilės keturiskart Atvirojo Prancūzijos čempionato nugalėtojas sensacingai ketvirtame rate suklupo žaisdamas prieš Švedijos tenisininką Robiną Soderlingą.
Šį pralaimėjimą išprovokavo Nadalio kelių traumos dėl kurių jis nežaidė vėliau beveik visą vasarą, o į teniso kortus sugrįžęs tik rugpjūčio pabaigoje pergales skynė tik per didelius vargus nors pasiektas pusfinalis US Open ir finalas Masters serijos turnyre Šanchajuje kaip ir byloja, kad Nadaliui reikia tik laiko atgauti būsimai formai, kad vėl galėtų pradėt kelti taures virš savo galvos.
Nors Nadalis į baigiamąjį sezono turnyrą kvalifikavosi penktus metus iš eilės, tačiau jame jis yra sužaidęs viso labo tik aštuonis susitikimus. 2006 ir 2007 metais Rafa varžybų pusfinalyje abu kartus nusileido nugalėtojui vėliau tapusiam Federeriui tuo tarpu tiek 2005 (koja), tiek praėjusiais 2008 metais (kelis) teko praleisti šį prestižinį turnyrą dėl traumų.
Balansas prieš top10 žaidėjus šiais metais: 14/8 (bet nuo gegužės mėnesio vidurio tik 1/6).
NOVAK DJOKOVIC (76/18)
Serbas tapo ketvirtu žaidėju, kuriam pavyko kvalifikuotis į ATP World Tour Finals turnyrą ir tai jis padarė trečius metus iš eilės.
Djokovičius esantis stipriausių pasaulio tenisininkų pirmame ketvertuke jau nuo 2007 metų liepos mėnesio šiemet žaidė net dešimtyje ATP turnyrų finalų bei iškovojo penkis titulus. Šiame sezone pagal iškovotų pergalių skaičių serbui neprilygsta niekas - 76.
Savo pirmą titulą 22 metų tenisininkas iškovojo vasario mėnesį laimėjęs turnyrą Dubajuje, o antrąjį gimtajame Belgrade. Djokovičiui pradžioje sezono teko nuryti ne vieną karčią piliulę - neįspūdingai pradėjęs metus neva dėl nesugebėjimo prisitaikyti prie naujos raketės serbas nesugebėjo apginti Australian Open čempiono titulo, kai ketvirtfinalyje dėl didelio karsčio nebaigė susitikimo su Andy Roddicku.
Vėliau serbui ėmė trūkti ir paprasčiausios sėkmės, kuomet buvo pralaimėti Masters serijos turnyro finalai Majamyje, Monte Karle,Romoje bei Cincinatyje.
Prastai buvo pasirodyta Roland Garros ir Vimbldono turnyruose, tačiau prieš US Open Djokovičiui padirbėjus su amerikiečiu treneriu Toddu Martinu jo žaidime ėmė kažkas keistis. Nelaimėjo jis US Open čempionato varžybų pusfinalyje nusileidęs Federeriui, bet nuo to susitikimo serbas sugebėjo laimėti net 18 susitikimų iš 19-os ir jį drąsiai galima vadinti geriausiu rudens sezono žaidėju.
Djokovičius spalio ir lapkričio mėnesiais triumfavo turnyruose Pekine, Baselyje ir Paryžiuje, ir vienintelį pralaimėjimą per šią įspūdingą pergalių seriją jis patyrė Šanchajuje, kai varžybų pusfinalyje po trijų setų, kuris baigėsi tiebreaku nusileido Nikolajui Davydenko.
Būtent tame pačiame Kinijos mieste įveikęs tą patį Rusijos tenisininką Djokovičius pernai triumfavo baigiamajame metų turnyre ir šiame sezone jau Londone serbas gins čempiono titulą.
Balansas prieš Top10 žaidėjus šiais metais: 12/11.
NIKOLAY DAVYDENKO (53/16)
28 metų rusas vietą baigiamajame sezono turnyre ATP World Tour Finals užsitikrino tik praėjusią savaitę ir šiame turnyre dalyvaus penktus metus iš eilės.
Sezono pradžioje tikrai nebuvo panašu, kad Davydenko gali patekti į Londoną ir pabandyti pakartoti praeitų metų pasiekimą. Rusas iki balandžio mėnesio vidurio buvo sužaidęs vos tris susitikimus ir dalyvavęs vos dvejuose turnyruose, nes ilgai gydėsi kulno traumą dėl kurios teko praleisti Australian Open, o poto sunkiai sekėsi atgauti formą.
Davydenkos sugrįžimas sutapo su grunto sezono pradžia ir rusas po mažu žaisdamas ant savo mėgstamiausios dangos atgavo formą, o antroje sezono pusėje buvo sunkiai sustabdomas.
Šiais metais neatstovavęs savo šalies Deviso rinktinei rusas sugebėjo sužaisti net 25-uose turnyruose. Vasaros viduryje Davydenko tapo dviejų turnyrų Hamburge ir Umage nugalėtoju ir jo 13 laimėtų susitikimų seriją Monrealyje sugebėjo nutraukti tik Murray.
Panašią seriją rusas pademonstravo ir spalio mėnesį Azijoje, kai laimėjo dar du turnyrus Kuala Lumpure ir Šanchajuje. Pastarąjame Masters serijos turnyre Davydenko pusfinalyje įveikė trečią pasaulio raketę Novaką Djokovičių, o finale nesuteikė jokių vilčių ir antrą vietą stipriausių planetos tenisininkų reitinge užimantį Nadalį.
Pernai Davydenko labai sėkmingai pasirodė ATP World Tour Finals varžybose ir tik turnyro finale nusileido Djokovičiui. Debiutavo jis čia 2005 bei iš karto pasiekė pusfinalį, tačiau kitus du metus teko su varžybomis atsisveikinti jau po grupių etapo.
Balansas prieš Top10 žaidėjus šiais metais: 5/5
ROBIN SODERLING (47/19)
Antras debiutantas po Verdasco ATP World Tour Finals turnyre į kurio pagrindines varžybas pateko poto, kai dalyvauti neišsigydęs kelio traumos atsisakė amerikietis Andy Roddickas.
Laimėjęs vos 9 susitikimus per 10 turnyrų šio sezono pradžioje iki gegužės vidurio 25 metų švedas tarsi feniksas iš pelenų prisikėlė Atvirajame Prancūzijos čempionate. Soderlingas Roland Garros kortuose demonstravo puikų žaidimą, jo kevirtame rate sugebėjo nuvainikuoti keturiskart šio turnyro čempioną Rafaelį Nadalį ir savo pergalingą žygį baigė tik finale pralaimėjęs savo ''siaubui'' Federeriui.
Po turnyro Paryžiuje švedas ATP reitinge iš 25 vietos šoktelėjo iki 12-tos, o vėliau šią vietą pagerino dar trimis pozicijomis. Liepos mėnesį Soderlingas laimėjo savo ketvirtą titulą karjeroje triumfuodamas namų turnyre Bastade. Reikia nepamiršt paminėti, kad daug prie šių pagerėjusių rezultatų prisidėjo ir naujasis švedo treneris Magnusas Normanas sugebėjęs pirmiausiai savo auklėtinį paruošti psichologiškai, nes iš techninės pusės Soderlingas savo žaidime turi labai mažai spragų.
Balansas prieš Top10 žaidėjus šiais metais: 4/9.
.......
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą